Terminology

January 19, 2023

Regulamin e-sportu i żargon, który musisz znać

Katarzyna "Kasia" Nowak
WriterKatarzyna "Kasia" NowakWriter

Sett jest przerażający w późnej fazie gry. Ten poziom potencjału tankowania w połączeniu z tak wysokimi obrażeniami na sekundę może być druzgocący dla drużyn, którym brakuje obszarowej kontroli tłumu. Jego potencjał przenoszenia wzrośnie, jeśli ponownie uda mu się ukraść Czerwone Wzmocnienie.

Regulamin e-sportu i żargon, który musisz znać

Prawdopodobnie nie dostałeś ani słowa z tego stwierdzenia, chyba że jesteś zapalonym graczem League of Legends. To problem, zwłaszcza jeśli chcesz obstawiać gry League of Legends.

Ale ty się tym nie przejmujesz; stawiasz na Valorant, a nie na League of Legends. Dobrze? Nie! League of Legends ma swój język, ale nie jedyny. Zasadniczo każda franczyza eSports ma swój własny żargon, który jest zrozumiały wyłącznie dla jej fanów. Jeśli nie jesteś graczem, ale uważasz, że zakłady e-sportowe wydają się ekscytujące, czeka Cię ciężka przejażdżka.

Na szczęście najczęściej używane terminy związane z zakładami w e-sporcie zostały zebrane w jednym wygodnym miejscu: w tym poradniku dla ekspertów. Po przeczytaniu tego artykułu nie będziesz musiał zgadywać, co oznaczają niektóre unikalne słowa dotyczące zakładów e-sportowych.

Gry e-sportowe i franczyzy

W pierwszej części tej listy terminów związanych z e-sportem omówimy wiele gier, które stanowią podstawę branży e-sportowej i sceny bukmacherskiej. Musisz nauczyć się zasad każdej gry i różnych opcji zakładów z nimi związanych. To dlatego, że zasady każdej gry są unikalne, a różne strony zapewniają różne opcje gry. Wiele z tych gier ma skrócone tytuły, więc znajomość tych skrótów jest również pomocna w dokładnym określeniu, na którą grę gracz stawia.

CS: GO — Counter-Strike: Global Offensive

Jedna z najczęściej granych gier, CS: GO, oznacza „Counter-Strike: Global Offensive” Został pierwotnie wydany w 2012 roku i jest strzelanką FPS dla wielu graczy, w której gracze na zmianę grają jako antyterroryści lub terroryści na różnych mapach i środowiskach.

CoD — Call of Duty

Call of Duty, częściej określane jako CoD, to seria gier wideo typu first-person shooter który odniósł ogromny sukces na całym świecie. W tej grze gracze mają różne opcje zakładów.

DotA 2 — Obrona starożytnych 2

Defense of the Ancients 2 (DotA 2) to kontynuacja uznanego oryginału. Dota 2 to internetowa gra bitewna dla wielu graczy, podobnie jak League of Legends i Heroes of the Storm.

Hearthstone

Hearthstone nie ma krótszego tytułu i błyszczy dzięki wyjątkowej rozgrywce, którą zapewnia. Zamiast walczyć, gracze w Hearthstone nabywają cyfrowe karty i strategicznie rozmieszczają je, aby pokonać przeciwników.

HotS — Heroes of the Storm

Heroes of the Storm, czyli HotS, to MOBA podobna do League of Legends. Ta gra, podobnie jak wiele innych, rozgrywana jest na arenie i zachęca uczestników do wykorzystania swojej pomysłowości i strategii.

LoL — League of Legends

LoL oznacza League of Legends, grę wieloosobową, która jest uważana za jedną z najpopularniejsze gry e-sportowe na świecie. Do rozgrywki wykorzystywane jest ustawienie areny pola bitwy.

Overwatch

Overwatch to zespołowy e-sport skupiająca się na tego typu kooperacji i rozgrywce opartej na kooperacji, pozwalającej zespołom na popis się swoimi umiejętnościami i zdolnościami podczas wspólnej pracy.

Liga Rakietowa

Rocket League to zupełnie inny gatunek z gier powyżej; to rodzaj piłki nożnej, w której gracze jeżdżą samochodami, aby zdobywać bramki.

SC2 — Starcraft 2

SC2, czyli Starcraft 2, to kolejna gra strategiczna który był silnym rywalem w e-sporcie. Inne gry, takie jak Dota 2 i League of Legends, niedawno przekroczyły swoją sławę.

Gatunki e-sportu

Następnie omówimy popularne terminy związane z e-sportem, które opisują wiele gatunków e-sportu, które mogą Cię zainteresować poszerz swoją przygodę z zakładami e-sportowymi nadgodziny.

MMORPG – gra fabularna online dla wielu graczy

Najbardziej znany skrót gatunku. World of Warcraft spopularyzował ten termin po swoim debiucie w 2004 roku jako pierwsza gra, która z powodzeniem umożliwiła graczom z całego świata interakcję ze sobą w otwartym środowisku online dla wielu graczy. W wyniku drzwi, które otworzył WoW, pojawił się potop gier MMORPG, z których wszystkie próbują powtórzyć sukces flagowego tytułu Blizzarda.

RPG – gra fabularna

Stwórz postać, którą możesz kontrolować i obserwuj, jak zdobywa statystyki, umiejętności i doświadczenie. Zarówno Second Life, jak i World of Warcraft zachęcają graczy do wejścia w buty innej postaci, niezależnie od tego, czy jest to człowiek, czy inny dziwaczny gatunek.

TBS – strategia turowa

Większość TBS ma strukturę, która rozwija się w różnych fazach lub turach. Masz jedną rundę, aby wprowadzić swój plan w życie, a drugą, aby ocenić jego skuteczność. Lub w grach typu gracz kontra gracz (PvP) możesz zaplanować swój ruch, podczas gdy drugi gracz patrzy. Najbardziej znaną grą w TBS są szachy.

RTS – strategia czasu rzeczywistego

Wyobraź sobie mecz piłki nożnej. Gracze muszą w ułamku sekundy podejmować decyzje dotyczące kolejnych ruchów. Przystosować się. Nie ma czasu na głębokie rozważania. Mechanika gier strategicznych czasu rzeczywistego (RTS) ma na celu rzucanie graczom wyzwań poprzez naśladowanie stresujących sytuacji.

Gry takie jak Starcraft i Age of Empires są doskonałymi przykładami.

FPS – strzelanki pierwszoosobowe

Strzelanka pierwszoosobowa (FPS) to rodzaj strzelanki wideo, w której gracz doświadcza akcji z punktu widzenia bohatera, mając bezpośrednią kontrolę nad bohaterem w trójwymiarowym środowisku i używając różnych rodzajów broni palnej i innej. Zaawansowana grafika 3D i pseudo-3D wyprzedziła projektowanie sprzętu od debiutu gatunku, a gry wieloosobowe odegrały kluczową rolę.

TPS – strzelanki z perspektywy trzeciej osoby

W strzelankach z perspektywy trzeciej osoby kamera pozostaje nad bohaterem i podąża za nim. Seria Metal Gear Solid, Tomb Rider i Resident Evil to doskonałe przykłady.

MOBA – wieloosobowa arena bitew online

Wieloosobowe areny bitew online (MOBA) to gry strategiczne czasu rzeczywistego (RTS), w których jeden gracz przejmuje kontrolę nad jedną postacią po jednej z dwóch przeciwnych stron. Celem jest wyeliminowanie konkurencji. W innych przypadkach będziesz musiał wypełnić misję, jednocześnie powstrzymując przeciwną stronę przed odniesieniem sukcesu.

TCG – kolekcjonerska gra karciana / CCG – kolekcjonerska gra karciana

Pierwsza z tych gier karcianych, Magic: The Gathering, zapoczątkowała kwitnący przemysł. W grach karcianych „karty” przedstawiają bohaterów i złoczyńców, potwory i zdolności, z którymi walczą gracze. Chociaż gracze nie mogli dotykać swoich kolekcji, model został przeniesiony do świata cyfrowego i stał się odnoszącym sukcesy gatunkiem. Miliony graczy w tytułach takich jak Magic: The Gathering Online i HearthStone angażują się w codzienną wymianę kart. 

Podstawowe warunki e-sportu w grze

Następna sekcja tej listy terminów e-sportowych omówi najbardziej podstawowe terminy e-sportowe używane w grze. Warunki te przydadzą się podczas zawierania zakładów typu prop bet lub kontraktów terminowych typu futures, zwłaszcza w przypadku zakładów na żywo na eSporty. Podzielimy je według najpopularniejszego gatunku e-sportu, z którym się spotkasz.

MOBA e-sport

e-sport FPS

Inne podstawowe warunki dotyczące e-sportu

Ostatnie słowa

Nasza lista terminów związanych z e-sportem kończy się kilkoma ostatnimi terminami w języku e-sportu. Jest to jednak częściowy glosariusz słów związanych z e-sportem. Nadal istnieje wiele specjalistycznych terminów związanych z e-sportem, a żargon ten stale ewoluuje w czasie.

Podsumowując, zrozumienie każdego z przedstawionych powyżej typowych terminów związanych z e-sportem może zadecydować o wyniku Twoich zakładów na e-sport. Możesz lepiej zrozumieć materiał, który badasz, zanim postawisz zakłady, jeśli masz głębsze zrozumienie.

Dotyczy to wszystkich konkurencyjnych gier wideo, ale jest to szczególnie istotne w grach typu multiplayer online battle arena (MOBA), które mogą stanowić spore wyzwanie dla nowicjuszy. Nie tylko grać, ale także śledzić i obstawiać. Jeśli nadal masz problemy i chcesz zwiększyć swoje szanse na wygraną w zakładach, wróć do listy terminów e-sportowych i zapoznaj się z nimi.

Na koniec dziękujemy za poświęcenie czasu na przeczytanie tego i życzymy sukcesów w zakładach e-sportowych.

About the author
Katarzyna "Kasia" Nowak
Katarzyna "Kasia" Nowak
O

Kasia Nowak, pochodząca z historycznego Krakowa, jest ekspertem w dziedzinie lokalizacji kasyn online w Polsce. Dzięki połączeniu tradycyjnych wartości z nowoczesną wiedzą o grach, rewolucjonizuje polskie doświadczenia z kasyn online.

Send email
More posts by Katarzyna "Kasia" Nowak
undefined is not available in your country. Please try:

Aktualności

Epicki crossover: Smocza stal Brandona Sandersona wkracza na arenę League of Legends
2024-06-04

Epicki crossover: Smocza stal Brandona Sandersona wkracza na arenę League of Legends

Wiadomości