Wszystko, co warto wiedzieć o: Esports Game Genres

Gracze mogą obstawiać kilka gatunków eSportów, a każdy z nich ma swój zestaw unikalnych cech. W tym artykule omówimy, czym są różne gatunki e-sportów i czym się od siebie różnią. Obstawiający muszą to zrozumieć, aby wiedzieć, gdzie umieścić swoje pieniądze. Oczywiście chcesz postawić na gry e-sportowe, które rozumiesz, jak działają. Poniżej znajduje się lista najpopularniejszych gatunków gier w eSportach.

Gry FPS (FPS)Gry strategiczneBattle RoyaleMOBAWalczące gry e-sportoweSymulatory wyścigowe i sportoweNa jaki rodzaj gry e-sportowej najlepiej postawić?
Katarzyna "Kasia" Nowak
WriterKatarzyna "Kasia" NowakWriter
ResearcherHaruki NakamuraResearcher

Gry FPS (FPS)

Gry FPS są jednym z najpopularniejszych gatunków e-sportu i składają się z gier e-sportowych, które wykorzystują perspektywę pierwszej osoby, aby zapewnić graczom wciągające wrażenia. Overwatch firmy Blizzard Entertainment to jedna z takich gier, która wykorzystuje perspektywę pierwszoosobową w swojej rozgrywce i zapewnia widzom konkurencyjne gry i rozrywkę. Overwatch to jedna z najczęściej granych gier i jedna z najczęściej transmitowanych gier na Twitchu od 2022 roku. Inne tytuły FPS eSports obejmują Counter Strike globalna ofensywa (CS:GO), Call of Duty: Warzone, Pole bitwy, oraz Rainbow Six Siege, pośród innych.

Gry FPS są popularne wśród graczy, ponieważ oferują wyjątkowe zaangażowanie i utrzymanie gracza. Sama liczba graczy obecnych w grach FPS zwiększa również podaż zakładów na e-sporty. Rosnąca popularność gier FPS sprawia, że są one najwyżej ocenianą kategorią na wielu stronach z zakładami e-sportowymi. Trudno będzie znaleźć stronę z zakładami eSports bez gier FPS. Dodatkowo, ponieważ gry FPS rozgrywane są na stadionach na wielkich imprezach i są transmitowane na żywo, przyciągają dużą publiczność.

Gry strategiczne

Gry strategiczne to gry e-sportowe, które obejmują strategię i taktykę. Aby wygrać, gracz musi połączyć strategię z właściwym wykonaniem taktyki. Jedną z najbardziej znanych gier strategicznych jest Civilization, ale dzisiaj nie jest to gra e-sportowa. Gracz musi rozwijać swoją cywilizację i rozbudowywać infrastrukturę, z której można korzystać przez całą turę lub przez określony czas.

Popularność gier strategicznych z czasem wzrosła, ponieważ wymaga krytycznego myślenia i aktywnego umysłu, aby myśleć z wyprzedzeniem i identyfikować kluczowe ruchy w każdej turze, aby uzyskać większą przewagę nad przeciwnikiem. Te dwa czynniki sprawiają, że gry strategiczne są przyjemne do oglądania i świetnie nadają się do obstawiania.

Esportowe gry strategiczne

Oprócz Civilization, inne tytuły e-sportowe oparte na strategii obejmują: Starcraft, Warcraft, Hearthstone (to gra karciana) i Era imperium. Na przykład w Starcraft mapa może być ogromna, a gracze muszą wymyślić strategię, zanim wyślą swoją armię przez mapę, aby zablokować wrogie jednostki.

Można zastosować wiele unikalnych strategii, takich jak atakowanie, budowanie bazy itp. Gracze lub drużyny muszą tutaj wykorzystać swoje umiejętności wielozadaniowości, ponieważ gry strategiczne wymagają dużej uwagi. Muszą pamiętać dane o swoich zasobach, jednostkach, gdzie znajdują się ich wrogowie i muszą planować naprzód, jednocześnie musząc kontrolować swoją cywilizację lub jednostki.

Battle Royale

Gry Battle Royale to wyjątkowy gatunek obejmujący szybkie, zorientowane na akcję gry, w których gracze muszą walczyć na śmierć i życie. Tak właśnie wyglądają gry typu battle royale; są krótkie, a gracze muszą zabić jak najwięcej przeciwników w określonym czasie. Zazwyczaj przestrzeń na mapie staje się z czasem coraz krótsza, podczas gdy gracz lub drużyna (maksymalnie 4 graczy) musi przetrwać i zabić swoich przeciwników po drodze. Liczba osób, które grają w te gry, gwałtownie wzrosła, dzięki czemu Battle Royale jest popularnym gatunkiem e-sportu.

Popularność gier typu Battle Royale wynika z faktu, że stanowią one łatwy punkt wejścia do gry gry wideo. Mają również wysokie zaangażowanie graczy, ponieważ celem jest zabijanie innych przy użyciu każdej dostępnej okazji i przy stosunkowo niskim ryzyku zabicia przez innych graczy lub NPC. Dzięki ekscytującej rozgrywce ludzie oglądają te gry dla rozrywki.

Gry Battle Royale obejmują Pola bitwy PlayerUnknown, Fortnite, Legendy Apex, Strefa wojnyi Paladyni. Pamiętaj, że niektóre gry Battle Royale mogą wymagać wysokiej klasy komputera do grania, a inne nie. Tak więc, jeśli masz niski budżet, możesz chcieć ostrożnie handlować przy wyborze gry.

MOBA

MOBA, w pełnej grze Multiplayer Online Battle Arena (MOBA). Jest to wieloosobowy tryb gry strategicznej. Jeden gracz wciela się w postać, a pozostali wcielają się w wrogów. Gracze MOBA nazywani są „bohaterami”, „czempionami” lub „agentami” (tj. postacią, która kontroluje grę MOBA), którzy mają swoje specyficzne umiejętności i zdolności. Próbują zniszczyć bazę wrogów, zdobywając wystarczającą ilość zasobów i doświadczenia oraz pokonując przeciwników, aby wygrać grę. Każda drużyna ma 5 graczy, którzy zwykle mają swoje role: środkowy, dżungler, dolny (adc i support) oraz górny. Wszyscy muszą ze sobą współpracować, komunikować się i wiedzieć, kiedy rozpocząć walkę. Celem jest zniszczenie głównego celu, „Nexusa”, ale drużyny muszą zniszczyć wieże po drodze, aby dostać się do ostatniego etapu.

Popularność gier MOBA wzrosła z biegiem czasu, ponieważ stanowią one łatwy punkt wejścia do gier strategicznych czasu rzeczywistego. Dzięki prostym zasadom i szybkiej rozgrywce mają również wysokie zaangażowanie graczy. Istnieje wiele gier MOBA eSports online, ale najpopularniejsze z nich to: Dota 2, Bohaterowie sztormu, oraz League of Legends.

Dota 2 to największy na świecie cyfrowy turniej z udziałem ludzkich graczy, w którym na całym świecie zarejestrowanych jest ponad 100 milionów graczy. Finały tego wydarzenia przynoszą pulę nagród o wartości dziesiątek milionów dolarów i zostały nazwane The International.

Heroes of the Storm jest również bardzo popularne wśród graczy na całym świecie. Jest to gra komputerowa opracowana przez Blizzard Entertainment i wydana w 2015 roku po ogromnym sukcesie testów beta. Zawiera postacie z różnych serii Blizzarda, takich jak Warcraft, Overwatch, Diablo i StarCraft: Brood War.

League of Legends to gra MOBA, która stała się niezwykle popularna w eSportach. Powstała w 2009 roku i od tego czasu stała się jedną z najczęściej granych gier. Od 2022 roku co najmniej 100 milionów ludzi gra co miesiąc w LoL-a.

Walczące gry e-sportowe

Walczący gatunek e-sportu jest prawdopodobnie najstarszym gatunkiem e-sportu na rynku. Już w latach 90. w walkę e-sportową grano z graczami walczącymi na PC, Xboksie lub konsoli Playstation. Dwa przykłady popularnych gier walki to między innymi firmy Capcom Seria Street Fighter, ten Seria Mortal Combat i serii Fatal Fury SNK. Gry są podobne do tradycyjnych sportów; wielu graczy może powiązać te gry z innymi sportami. Inne gry z tego gatunku to Tekken, Kaliber Duszy i Król Wojowników.

Istnieją cztery rodzaje bijatyk e-sportowych. Należą do nich myśliwce 2-D, myśliwce 3-D, myśliwce 5-D i awanturniki platformowe. Gry walki 2D są tak proste; są to duszki 2D, które przewijają się w górę ekranu. Każda gra myśliwca 2D ma swoje unikalne ruchy, ale gracze mogą używać tych samych technik, aby pokonać przeciwnika.

Gry walki 3D wyglądają prawie jak tradycyjna piłka nożna podczas gry; nie ma barier ani ograniczeń co do tego, jak daleko sportowiec może przeskoczyć nad boiskiem lub ile może podnieść. Najbliżej tradycyjnych sportów są myśliwce 5-D. Są rozgrywane na boisku 2D, ale wirtualni sportowcy otrzymują kompletne ciało 3D. Walczący gracz może przesuwać swoją postać w górę, w dół, do przodu i do tyłu od miejsca, w którym musi być.

Symulatory wyścigowe i sportowe

W gatunku symulatorów wyścigowych i sportowych, gracze muszą być jak najlepiej w różnych pojazdach lub drużynach sportowych. Gracze rywalizują ze sobą w trudnym środowisku. Popularne gry wyścigowe i sportowe to FIFA, NBA2K, Project Gotham Racing, Gran Turismo, Forza Motorsport i serii Tiger Woods PGA Tour. Walki nie są tak konkurencyjne wśród kierowców w tych grach, jak w bijatykach, ale styl rywalizacji pod pewnymi względami przypomina tradycyjne sporty.

Symulatory posiadają realistyczną grafikę, która bardzo przypomina prawdziwe wyścigi i stadiony. Gracze mogą wybierać spośród wielu samochodów wyścigowych, którymi mogą jeździć lub rywalizować w różnych wydarzeniach sportowych na wirtualnym boisku do piłki nożnej.

Istnieją dwa rodzaje symulacyjnych gier e-sportowych: SimSport i TrackMania. SimSport obejmuje profesjonalne serie wyścigowe, takie jak FIA World Touring Car Series. SimSport zawiera również szereg rzeczywistych sportów, takich jak F1, Nascar, MotoGP i nie tylko.

W wyścigach TrackMania gracze mogą wybierać spośród wielu pojazdów, którymi mogą jeździć po różnych torach w wirtualnym świecie. Gracze mogą na zmianę jeździć, próbując pokonać czas przeciwnika na jednym torze lub rywalizować w wielu wyścigach jednocześnie na różnych torach, które zawierają przeszkody, takie jak skoki i tunele.

Na jaki rodzaj gry e-sportowej najlepiej postawić?

Istnieje wiele gier eSports, na które można postawić. I chociaż najlepsza gra e-sportowa, na którą można postawić, może zależeć od gracza, istnieją gry e-sportowe, które uwielbia wielu graczy. Aby wybrać najlepsze gry eSports do obstawiania, obstawiający powinni wziąć pod uwagę takie czynniki, jak ogólna popularność gry, minimalna i maksymalna stawka, poziom umiejętności wymagany do wygranej oraz jej struktura.

To powiedziawszy, niektóre z najlepszych gier e-sportowych, na które można postawić, to:

Obserwacja

Ta gra została opisana jako "mieszanka Ponga i "Call of Duty". Celem jest zniszczenie bazy przeciwników podczas obrony własnej." Dzięki prostym zasadom, łatwej rozgrywce i szybkiej akcji, Obserwacja szybko staje się jedną z najpopularniejszych gier e-sportowych.

Dota 2

Jest to arena bitew online (lub MOBA) rozgrywana między dwiema drużynami z pięcioma graczami po każdej stronie (w przeciwieństwie do trzech w League of Legends). Obstawiający mogą postawić na najlepsze zespoły Dota 2 lub najlepszych graczy Dota 2, wśród innych rynków zakładów.

Counter Strike globalna ofensywa

Jest to strzelanka z perspektywy pierwszej osoby, w którą grają drużyny terrorystów i antyterrorystów. Ta gra jest świetna do obstawiania ze względu na ogromną społeczność, łatwy do zrozumienia charakter i różnorodność dostępnych opcji obstawiania.

About the author
Katarzyna "Kasia" Nowak
Katarzyna "Kasia" Nowak
About

Kasia Nowak, pochodząca z historycznego Krakowa, jest ekspertem w dziedzinie lokalizacji kasyn online w Polsce. Dzięki połączeniu tradycyjnych wartości z nowoczesną wiedzą o grach, rewolucjonizuje polskie doświadczenia z kasyn online.

Send email
More posts by Katarzyna "Kasia" Nowak