Kim są trenerzy e-sportu i czym się zajmują?

Wiadomości

2022-12-22

Eddy Cheung

Jeśli interesujesz się e-sportem, być może zauważyłeś ogłoszenie o pracę trenera na uniwersytecie lub w mniejszej, oddolnej organizacji. Możesz się zastanawiać: „Kim są trenerzy e-sportowi lub coaching e-sportowy i dlaczego są tak ważni dla branży gier?”

Kim są trenerzy e-sportu i czym się zajmują?

Odnosząca sukcesy drużyna e-sportowa ma oddanego trenera, który pomaga jej w opracowywaniu strategii, ocenie przeciwnika, budowaniu jedności zespołu, podnoszeniu morale, prowadzeniu poszczególnych graczy i wygrywaniu turniejów. Aby uzyskać maksymalne wyniki, trenerzy e-sportu współpracują z dyrektorami e-sportu i analitykami e-sportu.

Co to jest coaching e-sportowy?

Coaching w e-sporcie obejmuje dostarczanie wiedzy, opracowywanie strategii i wspieranie spójności między graczami. Jako zespół muszą popracować nad komunikacją, umiejętnościami gry i umiejętnością odpuszczenia osobistych problemów i skupienia się na zespole. Muszą robić rzeczy, aby regularnie wzmacniać swoje więzi między sobą.

Tutaj omówimy, czy praca trenera e-sportu jest dla Ciebie właściwą ścieżką, a także omówimy dokładne obowiązki trenera e-sportu, jak te obowiązki mogą się zmieniać w zależności od wielkości zespołu, rodzaju trenowanej gry, i inne czynniki.

Obowiązki trenerów eSportu

W e-sporcie trener koncentruje się przede wszystkim na drużynie, a nie na poszczególnych graczach, jak w przypadku konwencjonalnego menedżera. Sukces będzie wynikał ze zwiększonej sprawności zawodników na boisku i wyeliminowania stresów pozasportowych, takich jak problemy fizyczne i obciążenia emocjonalne.

Trener e-sportu jest odpowiedzialny za następujące obowiązki:

  • Określ stan meta i wykorzystaj te informacje do opracowania zwycięskich planów, które wykorzystują umiejętności twojego zespołu.
  • Zwiększ komunikację między graczami. Osiągnięcie tego celu jest możliwe dzięki ćwiczeniom integrującym zespół i analizie nagrań z gry w celu wykrycia kluczowych przypadków nieporozumień.
  • Używaj różnych technik, aby podtrzymać na duchu swoją drużynę i dać im zwycięski sposób myślenia na boisku.
  • Dojdź do sedna problemów gracza i zaoferuj porady dotyczące tych obaw, aby mógł skupić się na grze bez rozpraszania uwagi.
  • Przed wyjazdem upewnij się, że zespół ma wszystko, czego potrzebuje. Odnoszące się do koszulek zawodników, sprzętu sponsorskiego i innych przedmiotów z logo zespołu.
  • Organizuj przyjacielskie zawody między zespołami, aby dać im dodatkowe szanse na doskonalenie swoich umiejętności.
  • Współpracuj z menedżerami klubu, aby ustalić, w których turniejach wziąć udział. Jeśli trener jest pracownikiem, upewnij się, że zawodnicy, których dotyczy rezygnacja, otrzymali od zespołu wystarczającą obsługę, aby uzasadnić ich odejście.
  • Jeśli są obecni, współpracuj z analitykami zespołu, aby przeanalizować szczegółowe statystyki gier i konta poszczególnych meczów, aby skupić się na najbardziej rażących słabościach zespołu. Analitycy zespołu będą również współpracować z kierownictwem zespołu, aby zbadać konkurencję i ustalić, jak najlepiej przygotować się do nadchodzących pojedynków.

To dość szczegółowy opis obowiązków trenerów e-sportu, ale należy pamiętać, że obciążenie trenera może się zwiększać lub zmniejszać w zależności od zakresu działalności prowadzonej przez klub.

Tutaj omówimy szczegółowo, co robią trenerzy e-sportu, aby je wyjaśnić.

Rozwój i analiza strategii zespołu

Jako trener powinieneś dążyć do maksymalnego procentu zwycięstw. W ten sposób wszyscy wygrywają – kluby i zawodnicy. Dlatego jednym z najlepszych sposobów na osiągnięcie tego celu jest zaangażowanie najwyższej klasy załogi ze znakomitymi strategiami.

Weźmy na przykład popularną grę MMORPG League of Legends. Istnieje ponad 150 grywalnych postaci, 180 elementów wyposażenia, pięć ról graczy, pięć tras runicznych, ponad 55 000 permutacji run i aktualizacje gry co dwa tygodnie, a także nowy lub zaktualizowany bohater co mniej więcej miesiąc. Jest wiele do przemyślenia w zakresie strategii, z koniecznością decydowania o postaciach, runach i kompilacjach.

Ponadto w grę wchodzi szara strefa. Każdy aspekt gry, od wybranych bohaterów, przez wytwarzane przedmioty, po rzucane runy, musi być wystarczająco elastyczny, aby dostosować się do umiejętności drugiej strony, umiejętności gracza i okoliczności gry. Na przykład, jeśli przeciwnej drużynie brakuje głównego bohatera zdolnego do zadawania obrażeń magicznych, nasza drużyna może wybrać trzech wytrzymałych bohaterów i zmienić naszą konfigurację, aby poprawić zaniedbywanie obrażeń fizycznych (tzw. pancerz).

Jest to bardzo podstawowa ilustracja tego, jak gracze mogą dostosowywać mechanikę gry. Kolejnym elementem są potencjalne działania każdego gracza w kontekście większej strategii. Ta mechanika skupia się głównie w grach takich jak Counter-Strike: Global Offensive i Valorant.

Użyj mapy Valorant Haven jako przykładu i skoncentruj się na atakującej stronie. Głównymi czynnikami wyróżniającymi drużyny, poza kompetencjami ich graczy, są postacie, którymi grają, kupowana broń oraz rola, jaką te czynniki odgrywają w ogólnej strategii zespołu.

W grze takiej jak Valorant są skazani na porażkę, jeśli zespół nie zastosuje inteligentnej strategii. Realizacja tego planu leży w gestii trenera, ponieważ jest on mniej zaangażowany emocjonalnie w grę niż zawodnicy i widzi szerszy obraz.

Rozwijanie mocnych stron obecnego zespołu

Mówiąc najprościej, sukces gracza w tej grze jest wprost proporcjonalny do tego, jak dobrze gra. Jest to sytuacja korzystna dla obu stron: im więcej osiągają, tym więcej ludzi się dostraja i tym więcej pieniędzy wszyscy zarabiają.

Trener często organizuje bójki lub bójki, aby pomóc zawodnikom w poprawie. Aby wypróbować nowe taktyki i plany w grze przypominającej grę bez presji prawdziwej rywalizacji, kilka sportów zapewnia gry pokazowe przeciwko zespołom o podobnej jakości. Często nie ma żadnej stawki w żadnym z wyników tych konkursów.

Jedynym zastrzeżeniem dotyczącym scrimów jest to, że druga strona może przewidzieć i przygotować się na twój plan, jeśli go użyjesz.

Zadaniem trenera jest ułatwienie skutecznej komunikacji pomiędzy członkami zespołu. Ćwiczenia budowania zespołu, zwracanie uwagi na moment, w którym cichy gracz musi mówić, oraz rozpoznawanie pojawiających się napięć między graczami i reagowanie na nie, zanim się eskalują, są skutecznymi środkami prowadzącymi do tego celu.

Nastawienie i koncentracja zespołu

Jest to kluczowa kwestia dla konkurencyjnych drużyn i zgłoszeń do turniejów. W przeciwieństwie do bójek, w prawdziwych meczach stawka jest znacznie wyższa, a wyniki często bezpośrednio wpływają na zwrot z inwestycji dla firm, które płacą zarówno za zawodników, jak i trenera.

Jeśli drużyna nie będzie w stanie odpowiednio spisać się w tych rozgrywkach, trener może zostać zwolniony, zawodnicy mogą stracić pozycje wyjściowe, a organizacje mogą obniżyć im pensje. Obowiązkiem trenera jest zapobieganie, aby te wpadki nie spowodowały, że zawodnicy zmarnowali swoją ciężką pracę.

Jak najlepiej służyć interesom firmy

Podobnie jak w przypadku każdego innego biznesu, profesjonalne organizacje e-sportowe muszą zapewnić sobie zysk ze swoich inwestycji. Byłyby to inwestycje o dłuższym terminie zapadalności i przewidywanych korzyściach finansowych dla biznesu.

Oczywiście jako trener e-sportu chcesz, aby Twoi zawodnicy dawali z siebie wszystko podczas zawodów, aby zyskać jak największą widoczność. Jednak trener od czasu do czasu udziela porad podczas nielicznych zawodów, w których weźmie udział drużyna e-sportowa. Drużyna najwyższego poziomu nie powinna tracić czasu i pieniędzy na rywalizację w turnieju niższego poziomu, kiedy zamiast tego może trenować do zawodów wyższego poziomu.

Lub zespół otrzyma w zamian pozytywny rozgłos, co doprowadzi do cichej, ale znaczącej przewagi na dłuższą metę w tym obszarze. Może to być impreza charytatywna, podczas której gracze mogą przynosić datki na wybrany przez siebie cel, a drużyna zyskuje pozytywną prasę. Chociaż zwykle za te decyzje odpowiada dyrektor generalny i kierownictwo zespołu, w takich rozmowach może uczestniczyć trener.

Wreszcie, wynagrodzenie trenera e-sportu musi być uzasadnione korzyściami, jakie zapewnia firmie. Jeśli tego nie zrobimy, będziemy musieli wprowadzić poprawki po naszej stronie zespołu.

Czy powinieneś zacząć szukać ofert pracy jako trener e-sportowy?

Przed podjęciem decyzji o kontynuowaniu coachingu e-sportowego należy rozważyć kilka kwestii. W tej części szybko omówimy te kwestie, abyś mógł zdecydować, czy bycie trenerem jest dla Ciebie właściwym wyborem.

Dowodzący szacunkiem

Stopień, w jakim wzbudzasz szacunek innych graczy, ma kluczowe znaczenie. Jeśli jesteś graczem i potrafisz docenić ciężką pracę, jaką wkładają gracze, dostaniesz to. Może ci się to wydawać łatwiejsze, jeśli masz wcześniejsze doświadczenie jako gracz rywalizujący, zwłaszcza na wysokim poziomie.

Jednak szanowana osoba ma wiele dodatkowych elementów. Zastanów się, czy traktujesz swoich sportowców z szacunkiem, zachowując jednocześnie kontrolę. Musisz stawić czoła i bronić swojej pozycji, nie tracąc opanowania ani nie wdając się w częste walki.

Czy jesteś gotów chronić swoją drużynę przed światem zewnętrznym i przedkładać swoich graczy nad wszystko inne? Jak dobrze rozumiesz ostateczny cel zespołu i wyzwania, przed którymi stoi, aby go osiągnąć?

Wszyscy liderzy, a zwłaszcza wszyscy trenerzy, muszą posiadać te cechy. Trenerzy zarówno w sporcie tradycyjnym, jak i e-sporcie muszą zachować równowagę między przystępnością a wzbudzaniem szacunku w drużynie.

Solidna wiedza na temat gier i rywalizacji

Podobnie jak tradycyjny trener sportowy, trener e-sportowy musi być dobrze zorientowany zarówno w rozgrywce, jak iw krajobrazie rywalizacji. Trudno wyobrazić sobie trenera koszykówki, który nie jest pasjonatem gry. To samo dotyczy trenerów w e-sporcie (choć, podobnie jak w sporcie tradycyjnym, tylko czasami dotyczy to kadry zarządzającej).

Jeszcze jedna rzecz, której potrzebujesz, to znajomość lokalnej konkurencji. Mogłeś grać na niższym poziomie, aby z tego skorzystać, ale to pomaga. Zamiast tego powinieneś dowiedzieć się wszystkiego, co trzeba wiedzieć o scenie rywalizacji, w tym o terenie gry, ciągle zmieniającej się mecie, wyzwaniach, przed którymi stoją gracze, oraz krokach, które należy podjąć, aby drużyna odniosła sukces.

Twoja skuteczność coachingu i umiejętność pomagania swojemu zespołowi poprawią się, jeśli będziesz postępować zgodnie z radami zawartymi w akapicie przedostatnim. Aby znaleźć rozwiązanie tego problemu, będziesz musiał poświęcić dużo czasu na naukę o środowisku. Jednak dzięki ciężkiej pracy i samodyscyplinie każdy może przejść od kompletnego nowicjusza do kandydata na stanowisko trenerskie.

Końcowe przemyślenia

Można argumentować, że praca trenera e-sportu to nowa kariera dla graczy, którzy chcą zarabiać na życie, robiąc to, co kochają. Pamiętaj jednak, że będziesz musiał poświęcić trochę czasu i wysiłku, zanim będziesz mógł nazywać się trenerem e-sportu i podjąć obowiązki trenera e-sportu. Jest to czasochłonne i pracochłonne. Kluczem do bycia świetnym graczem jest specjalizacja w jednej czynności. Oglądanie profesjonalnych graczy i zawody e-sportowe, możesz dowiedzieć się wiele o meta gry i innych szczegółach.

Trener e-sportu może zarobić od 20 000 do 152 000 USD rocznie, więc jasne jest, że jest to opłacalna opcja dla profesjonalistów. Jeśli masz to, czego potrzeba, aby robić to, co robią trenerzy e-sportu, może to być świetny moment na rozpoczęcie kariery trenera e-sportu, jeśli o tym myślałeś.

Aktualności

Podstawy zakładów w Fortnite
2023-03-30

Podstawy zakładów w Fortnite

Wiadomości