Turnieje

December 29, 2022

Sieć lokalna lub online: szansa na sukces dla obstawiających e-sport

Katarzyna "Kasia" Nowak
WriterKatarzyna "Kasia" NowakWriter
ResearcherHaruki NakamuraResearcher

Globalna pandemia przyniosła boom na zakłady e-sportowe. Zatrzymało to również turnieje LAN, ale spowodowało wzrost liczby turniejów online. Jednak turnieje LAN na żywo powracają wraz ze złagodzeniem blokad i skutecznymi programami szczepień. 

Sieć lokalna lub online: szansa na sukces dla obstawiających e-sport

Stawiając zakłady na e-sport, należy wziąć pod uwagę, czy dane wydarzenie jest rozgrywane online, czy w sieci lokalnej (LAN). Gracze, którzy poświęcają czas na zbadanie przyczyn wzlotów i upadków gracza w danym meczu, mają większe szanse na wygranie swoich zakładów w przyszłości.

Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej o skutkach LAN versus turnieje online na zakłady e-sportowe, Kontynuuj czytanie.

Turnieje LAN a turnieje online: jaka jest różnica?

Po pierwsze, musimy zdefiniować, co mamy na myśli, mówiąc o turniejach LAN lub online. Gry w sieci lokalnej (LAN) odbywają się wśród osób fizycznie obecnych w tym samym miejscu, a nie zdalnie przez Internet.

Większość sieci LAN odbywa się na stadionach i jest transmitowana na żywo na stronach internetowych, takich jak Twitch i YouTube. Zmienia się nie tylko atmosfera, ale także siedzenia, blat, przestrzeń i miejsce.

Podczas zawodów online uczestnicy wykorzystują Internet do łączenia się z serwerem w innym miejscu. Gracze są rozproszeni fizycznie i geograficznie, co oznacza, że muszą korzystać z własnych komputerów i łączy internetowych w domu.

Podczas tych turniejów obstawiający mogą być pewni, że uczestnicy używają konfiguracji, którą znają i która zmaksymalizuje wyniki. W przeciwieństwie do tego, gracze nie będą mieli nic do powiedzenia w sprawie ich konfiguracji podczas wydarzeń LAN i zamiast tego będą musieli radzić sobie z dostarczonym sprzętem.

Zakłady na turniej LAN eSports wymagają uwzględnienia poziomu umiejętności graczy i skali wydarzenia, logistyki podróży, presji, zdolności graczy do wzajemnej interakcji w trakcie gry oraz możliwości uzyskania przewagi własnego boiska.

Chociaż prawdą jest, że gracze mogą rywalizować w turniejach e-sportowych online z wygody własnego domu, nadal muszą radzić sobie z opóźnieniami serwera lub problemami z „pingiem” (czas potrzebny na przesłanie danych na serwer i z powrotem) , co może być szczególnie problematyczne w zależności od względnej lokalizacji członków zespołu i serwera.

Ping: główny czynnik odróżniający turnieje LAN od turniejów online

„Ping” to termin używany w grach online do wskazania czasu potrzebnego do odzwierciedlenia działań gracza w odpowiedzi serwera. Termin „opóźnienie” odnosi się do skoku lub nagłego wydłużenia czasu potrzebnego do odebrania i przetworzenia polecenia wydanego przez sprzęt przez serwer gry lub do potwierdzenia przez urządzenie polecenia wydanego przez serwer. Nazywa się to „ping”, a niski ping oznacza mniejsze opóźnienie i płynniejszą rozgrywkę.

Jednostką czasu używaną do pomiaru pingu jest milisekunda (w skrócie „ms”). Ogólnie rzecz biorąc, ping wynoszący 15 milisekund lub mniej jest znakomity, 15 do 45 milisekund jest wspaniały, a 45 do 100 milisekund jest znośny. Ping powyżej 100 ms może być trudny do grania, podczas gdy ping powyżej 250 ms jest zwykle niegrywalny.

W zależności od poziomu umiejętności gracza i rozgrywanej gry, te pingi mogą być odtwarzane lub nie. Gry takie jak Massive Online Battle Arenas (MOBA) i strzelanki pierwszoosobowe (FPS) są notorycznie podatne na ping, a większość graczy zgłasza problem między 50 a 90 milisekundami. Internetowe gry fabularne (MMO) i gry strategiczne czasu rzeczywistego (RTS) są bardziej wyrozumiałe dla większych pingów, podczas gdy gry turowe prawie tego nie zauważają.

Jak ważny jest ping w grze konkurencyjnej?

W grach opartych na rywalizacji ping często odgrywa większą rolę niż w przypadku zwykłych graczy. Większość dużych profesjonalnych turniejów e-sportowych odbywa się w centrach LAN, aby zmniejszyć skutki opóźnień. To dobry sposób, aby upewnić się, że o wyniku gry decydują wysiłki graczy, a nie prędkość sieci.

Tworzenie strategii zakładów e-sportowych w oparciu o turnieje LAN vs. Online

Oto kilka czynników, które należy wziąć pod uwagę podczas budowania strategii zakładów na e-sporty w oparciu o to, czy Twoja ulubiona gra e-sportowa organizuje turnieje LAN lub online.

Znajomość preferencji gracza

Preferencje gracza dotyczące różnych wydarzeń mogą się różnić w zależności od osoby. Internetowe turnieje e-sportowe umożliwiają graczom rywalizację w zaciszu własnego domu lub w znajomym środowisku drużynowym.

Z kolei gracz musi przyzwyczaić się do otoczenia i sprzętu na imprezie LAN. Problemy ze sterownikami związane z przenoszeniem sprzętu na różne urządzenia są częstym problemem podczas obsługi innego systemu, zwłaszcza w grach takich jak CS: GO, gdzie doskonały cel może oznaczać różnicę między zwycięstwem a porażką.

Gra w domowym zaciszu ma wiele zalet, ale wiąże się również z ryzykiem utraty koncentracji i gry poniżej swoich możliwości. Jako sportowiec możesz zauważyć, że gra przed głośnym, entuzjastycznym tłumem zwiększa twoją motywację i determinację.

Oceń poprzednie występy

Zdolność zespołu do komunikowania się podczas turnieju LAN może być utrudniona przez duży tłum i wynikający z niego poziom hałasu. Podczas gdy gracze mogą widzieć swoje ekrany, efektywna praca zespołowa w dużej mierze opiera się na komunikacji werbalnej. Dlatego poważni gracze często badają narodowość drużyny przed wydarzeniem LAN.

Ponieważ większość graczy na e-sportowa drużyna mieszanych narodowości nie będą w stanie porozumiewać się ze sobą w swoim ojczystym języku, mogą znaleźć się w jeszcze gorszej sytuacji. Chociaż takie zespoły są dobrze znane w Dota 2, kabiny są dostępne na głównych zawodach, takich jak The International, aby pomóc złagodzić skutki hałasu widzów.

Zrozum presję tłumu

Wielkość tłumu różni się w zależności od wydarzenia. W Liga Legendna przykład sezon regularny każdej ligi jest rozgrywany przez sieć LAN, aczkolwiek przed stosunkowo ograniczoną publicznością w studiu. Większe areny mogą pomieścić tłumy spodziewane na finałach Mistrzostw Świata.

Czasami mniej utalentowana drużyna może wygrać turniej LAN, po prostu grając w swoją zwykłą grę i nie poddając się presji. Nie każdy może osiągać najlepsze wyniki pod czujnym okiem żywej publiczności, ale niektórzy sportowcy rozwijają się pod ciężarem takiego środowiska.

Błędy i męstwo psychiczne

Każdy gracz odczuwa presję podczas rywalizacji w e-sporcie, ale każdy reaguje na nią inaczej. Niektórzy gracze mogą uznać, że ustawienie gry jest głównym rozproszeniem uwagi, przedłużającym skutki błędów, które w przeciwnym razie zostałyby zapomniane po kilku minutach.

Możesz dowiedzieć się więcej o prawdopodobnej reakcji gracza na trudną sytuację, analizując jego dane o wynikach po popełnieniu przez niego krytycznego błędu. Należy o tym pamiętać, obstawiając zakłady na turnieje LAN eSports, w których stawki są wyższe, a wytrzymałość psychiczna gracza może zostać wystawiona na próbę przez niecelny strzał lub nieudaną zasadzkę.

Biorąc pod uwagę lokalizację i podróż

Poważni gracze w e-sporcie będą już brać pod uwagę wpływ podróży na wyniki zespołu podczas wydarzenia. Ponieważ jet lag może znacząco wpłynąć na wyniki gracza, a co za tym idzie, szanse drużyny na sukces w rozgrywkach, wiele drużyn podejmuje obecnie działania, aby zapewnić swoim członkom wystarczająco dużo czasu na regenerację po skutkach dalekiej podróży.

Przeprowadzenie krótkiego badania lokalizacji wydarzenia LAN i porównanie go z regionem macierzystym uczestników lub wcześniejszymi miejscami zawodów może przynieść przydatne informacje. 

Przed postawieniem zakładu obstawiający powinni wziąć pod uwagę takie czynniki, jak znajomość przez gracza lokalnej kultury, języka i kuchni.

Chociaż może to być mniej widoczne w e-sporcie, dowody statystyczne sugerują, że drużyny osiągające lepszy poziom podczas rywalizacji w swoim kraju mają niewielką przewagę. Drużyna gospodarzy ma przewagę własnego boiska, ponieważ nie musi podróżować tak daleko, a publiczność dopinguje ich. Ich przeciwnicy muszą walczyć z wrogością tłumu, być może z apatią, która może zdemoralizować i zubożyć morale.

Końcowe przemyślenia

W tym artykule wyjaśniono, dlaczego warto wiedzieć, którzy gracze mają większe szanse na wygraną w jakich wydarzeniach i jak ta wiedza może pokierować Twoją strategią obstawiania. Wielu obstawiających e-sporty popełnia błąd, zakładając, że wyniki drużyn w turniejach LAN lub online są identyczne. Pamiętając o poprzednich informacjach i przeprowadzając wstępne badania, możesz uniknąć tej pułapki i dać sobie większą szansę na pokonanie szans.

About the author
Katarzyna "Kasia" Nowak
Katarzyna "Kasia" Nowak
About

Kasia Nowak, pochodząca z historycznego Krakowa, jest ekspertem w dziedzinie lokalizacji kasyn online w Polsce. Dzięki połączeniu tradycyjnych wartości z nowoczesną wiedzą o grach, rewolucjonizuje polskie doświadczenia z kasyn online.

Send email
More posts by Katarzyna "Kasia" Nowak
undefined is not available in your country. Please try:

Aktualności

Druga połowa sezonu ALGS 2024: głębokie zanurzenie się w fenomenie e-sportu
2024-06-02

Druga połowa sezonu ALGS 2024: głębokie zanurzenie się w fenomenie e-sportu

Wiadomości